Kaloryfery czy podłogówka?

Kaloryfery czy podłogówka?

Ogrzewanie pochłania znaczącą część rocznego budżetu związanego z utrzymaniem gospodarstwa domowego, dlatego wybór systemu grzewczego powinien być bardzo dobrze przemyślany. Na uwadze trzeba mieć wiele czynników, dlatego nie jest to łatwe zadanie. Wybierając instalację centralnego ogrzewania, można zdecydować się na ogrzewanie tradycyjne, czyli grzejnikowe lub na to bardziej nowoczesne, a więc podłogówkę. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje zalety, ale nie są wolne od wad.

Ogrzewanie podłogowe a grzejnikowe

W przypadku ogrzewania pomieszczeń przy pomocy pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego dobrym wyborem jest podłogówka. Z kolei kotły na paliwa stałe ze względu na podgrzewanie wody do wysokich temperatur lepiej sprawdzają się przy kaloryferach. Zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że można liczyć na ciepło w okolicach stóp, które szybko się wychładzają. Chłodniej jest w okolicach głowy, co akurat jest plusem. W przypadku ogrzewania grzejnikowego ciepłe powietrze unosi się ku górze i przepływa ku dołowi, przez co dolna strefa często jest niedostatecznie dogrzana. Przy ogrzewaniu podłogowym można mówić o jednym dużym grzejniku w całym pomieszczeniu, który oddaje równomiernie ciepło. Zimą może być chłodno podczas przebywania z dala od źródła ciepłą w postaci kaloryfera zawieszonego na ścianie. Z kolei znajdując się tuz przy nim, jest zbyt gorąco. Bardziej ekonomiczna okazuje się być podłogówka ze względu na możliwość utrzymania we wnętrzu niższej temperatury bez tracenia na komforcie. Ponadto instalacja jest niemalże niewidoczna, a kaloryfery zabierają wolną przestrzeń i zaburzają estetykę wnętrza. Znika też problem z krążącym w powietrzu kurzem, co jest problemem przy ogrzewaniu grzejnikowym.

Na które rozwiązanie się zdecydować – kaloryfery czy podłogówka?

Dużo szybciej nagrzewa się pomieszczenie z kaloryferami i można dowolnie zmieniać temperaturę. Niestety grzejnik szybko stygnie, a podłogówka wolniej. Koszty inwestycyjne są wyższe w przypadku ogrzewania podłogowego. To samo dotyczy stopnia trudności montażu. Niemożliwe jest wymienienie instalacji w starszych budynkach bez ingerencji w posadzkę. W przypadku ogrzewania grzejnikowego nie ma z tym żadnych problemów. Podłogówka jest godna polecenia w przypadku dobrze ocieplonych budynków. Z kolei ogrzewanie grzejnikowe działa sprawnie nawet w budynkach gorzej ocieplonych. Na korzyść ogrzewania podłogowego przemawia optymalny poziom wilgotności powietrza, swoboda aranżacyjna. Konieczne jest zastosowanie tylko materiałów dobrze przewodzących ciepło do wykończenia podłogi. Przy ogrzewaniu grzejnikowym można liczyć na dowolność. Dobrze sprawdza się w sypialni. Podgłówka odpowiednia jest do kuchni, łazienki, na korytarz.

O zaletach ogrzewania podłogowego przeczytasz również klikając w ten LINK.