Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybacz ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne – przeczytaj poniższy artykuł. Zebraliśmy dla Ciebie największe wady i zalety tych dwóch typów ogrzewania.

Zalety ogrzewania wodnego

Przede wszystkim, jest ono stosunkowo tanie w eksploatacji. Z tego względu będzie stanowić świetne rozwiązanie do dogrzewania bądź pełnego ogrzewania dużych powierzchni mieszkalnych. Choć początkowy koszt montażu jest wyższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego – te koszty zwracają się na przestrzeni lat w postaci znacznie tańszego ogrzewania.

Zdecydowaną zaletą ogrzewania wodnego jest jego uniwersalność. Systemy wodnego ogrzewania podłogowego mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego kształt i rozmiar.

Wady ogrzewania wodnego

Montaż ogrzewania wodnego jest niewykonalny dla laika. To oznacza, że aby położyć wodną instalację, trzeba wynająć ekipę, która ją ułoży, a także osobę, która stworzy projekt takiego systemu. To wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Przede wszystkim, ta forma ogrzewania jest niezwykle wygodna. Pozwala sterować temperaturą za pomocą sterownika, znajdującego się najczęściej na ścianie. Nie ma konieczności ogrzewania pieca, który dostarczy wodę do rur, aby nagrzać podłogę.

Ten typ ogrzewania podłogowego sprawdzi się również przy wszystkich rodzajach podłóg, zarówno do płytek, jak i linoleum, drewna czy paneli. Również montaż tej formy ogrzewania jest zdecydowanie tańszy niż w przypadku ogrzewania wodnego.

Wady ogrzewania elektrycznego

Zdecydowaną wadą ogrzewania elektrycznego są wysokie koszty energii elektrycznej, niezbędnej do ogrzewania.

Warto również pamiętać, że ogrzewanie elektryczne sprawdzi się w pełni tylko w dobrze wyizolowanych budynkach. To oznacza, że zastosowanie podłogówki elektrycznej w budynku, który ma już swoje lata i nie do końca jest szczelny, może nie przynieść spodziewanych efektów. W przeciwieństwie do ogrzewania wodnego, elektryczne nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, przez co oddaje mniej ciepła do otoczenia.

Więcej o ogrzewaniu podłogowym.