Powietrzna pompa ciepła zasada działania

Powietrzna pompa ciepła zasada działania

Powietrzne pompy ciepła są wykorzystywane do podgrzewania wody, a także ogrzewania domów. Do swojego działania wykorzystują energię cieplną, która zostaje przez nie pobrana z powietrza znajdującego się zewnątrz. System ten jest bardzo ekonomiczny, łatwo i szybko się go montuje, dlatego też urządzenia te skradają serca milionów Polaków. Przyjrzyjmy się jak działa powietrzna pompa ciepła.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Działanie powietrznej pompy ciepła obejmuje trzy obiegi. Na etapie obiegu pierwszego wentylator pobiera powietrze, które kierowane jest do parownika. W parowniku znajduje się układ chłodzący, dzięki któremu możliwe jest pobieranie ciepła z otoczenia. Dzieje się to nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Dzięki różnicy temperatur pobierane jest ciepło. W następnym kroku ciecz kierowana jest do drugiego obiegu. W drugim obiegu dzięki cieczy przekazywana jest energia cieplna. Sprawia to, że czynnik chłodniczy paruje i trafia do sprężarki. Następnie następuje sprężenie gazu, a czynnik zwiększa swoją temperaturę. Umożliwia to między innymi ogrzewanie wody. W obiegu trzecim wysoka temperatura gazu sprawia, że ciepło zostaje przekazane do obiegu. Uzyskana w tym procesie energia może być wykorzystana do ogrzewania wody.

Zalety posiadania powietrznej pompy ciepła

Wykorzystanie systemu powietrznej pompy ciepła posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które umożliwia pozyskanie nawet do 75% energii z powietrza. Montaż tego rodzaju pomp jest łatwy i szybki. Nie jest wymagane budowanie do tego celu specjalnej instalacji ani wykopu w gruncie. Można je instalować zarówno w domach podczas budowy, jak i już po jej zakończeniu. Ponadto posiadają one estetyczny wygląd.

Nowoczesność i komfort

Powietrzne pompy ciepła współpracują z nowoczesną elektroniką. Temperaturę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach możemy ustawiać elektronicznie za pomocą specjalnego panelu. Można również to robić przy pomocy aplikacji mobilnej na smartfonie. Wystarczy dobrać odpowiednie urządzenia i cieszyć się wygodą w użytkowaniu.